ESENCIÁLNE OLEJEEsenciálne oleje boli známe už dávnym civilizáciám ako vzácne substancie, podporujúce ľudské zdravie a je zdokumentované, že sa využívali v lekárskej praxi, kozmetike a pri príprave jedla. Sú to aromatické prchavé látky, uložené v silicových vačkoch v semenách, kvetoch, stonkách, koreňoch či iných častiach rastlín. Ak vnímate vône prírody, vnímate najmä aromatickú kvalitu esenciálnych olejov. Udrie Vám do nosa aj zo šupky pomaranča, keď ju stlačíte v prstoch a vzduch naraz zavonia Vianocami a spomienkami na detstvo. Ako sa získavajú éterické oleje, resp. esencie?

Kvalitné esencie sa získavajú destiláciou pomocou vodnej pary, lisovaním za studena (citrusové plody) alebo extrakciou v alkohole. Avšak nekvalitné oleje sa extrahujú pomocou chemických rozpúšťadiel, ktoré sa potom z olejov nedajú úplne odstrániť. Táto metóda je samozrejme lacnejšia, čomu zodpovedá i nižšia cena výsledných produktov, ktoré často krát nesplnia očakávania klienta. Dnešný priemysel dokáže vyrobiť i lacné chemické náhrady týchto olejov, ktoré čuchom nedokážeme rozoznať. Museli by sme olej podrobiť niekoľkými chemickými rozbormi a testom, aby sme zistili kvalitu a pravosť éterického esenciálneho oleja. Pôsobenie syntetických látok na organizmus je veľmi škodlivé! 


Vlastnosti esenciálnych olejov však ďaleko presahujú ich krásnu vôňu. Sú totiž životodarnou podstatou rastliny, chránia ju pred škodlivými vplyvmi okolia i mikroorganizmov. Dokážu rovnako účinne chrániť aj ľudské telo, keďže vedia preniknúť bunkovou membránou a zlikvidovať vírusy. Esenciálne oleje sú 50 až 70 krát efektívnejšie pri ochrane ľudského tela než samotné rastliny, pretože ich koncentrácia je veľmi vysoká. Na získanie 1 litra esenciálneho oleja mäty je potrebná až 1 tona rastlinného materiálu. To je dôvod, prečo 1 kvapka oleja mäty zodpovedá účinku 28-ich šálok mätového čaju. Takáto koncentrácia je dosiahnuteľná len správnym technologickým extrahovaním, ktorými sú najmä parná destilácia pri veľmi nízkej teplote a lisovanie za studena. 

V modernom veku boli uzdravujúce účinky esenciálnych olejov "znovuobjavené" v roku 1937 a použitie esenciálnych olejov ako mocných pomocníkov fyzického, mentálneho a emočného zdravia sa začalo rýchlo rozširovať spolu s overením ich zdravotných a upokojujúcich účinkov v množstve klinických štúdií.