DÁVKOVANIE A RIEDENIE
ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Dospelí
Zvyčajne používajú 2-3 kvapky. Pri drobných zdravotných obmedzeniach je použitie esenciálneho oleja postačujúce len raz. Ak účinok za nejaký čas pominie, jednoducho použite olej znovu. Nie je nezvyčajné, že ľudia používajú pár kvapiek každé 2-3 hodiny, pokiaľ zdravotné obmedzenie pretrváva. V akútnych prípadoch používame olej každých 20 minút, kým symptómy neustúpia, následne pokračujeme s aplikáciou vo frekvencii každých 4-6 hodín. Pri chronických obmedzeniach opakujeme aplikáciu olejov alebo špeciálnych zmesí 2-4 krát denne.
Deti
Zvyčajne používajú 1-2 kvapky. Pre malé deti alebo ľudí s citlivou pokožkou rozrieďte 1 kvapku esenciálneho oleja v približne jednej kávovej lyžičke frakcionovaného kokosového oleja a následne aplikujte na postihnuté miesto, v prípade detí najmä na chodidlá.
Tehotné
Esenciálne oleje sú úžasné pri podpore tehotenstva, ale niektorým z nich sa v tehotenstve odporúčame vyhnúť: Birch, Cassia, Cinnamon, Cypress, Eucalyptus, Rosemary, Thyme, Wintergreen.
Pacienti používajúci lieky
Pokiaľ pacient užíva lieky, mal by vždy konzultovať použitie esenciálnych olejov so svojím ošetrujúcim lekárom. Oleje sú silné a účinné prírodné substancie a môžu ovplyvniť vplyv chemických liekov pri predpísanom dávkovaní rovnako ako určité potraviny.

Citlivá pokožka
Pri citlivej pokožke je potrebné vždy esenciálne oleje riediť v pomere aspoň 1:10. Citlivá pokožka sa prejavuje začervenaním po aplikácii esenciálneho oleja MASÁŽNE. V takýchto prípadoch odporúčame aplikáciu na chodidlá.
Fotosenzitivita
Pokiaľ ste si aplikovali MASÁŽNE na pokožku citrusové oleje (Lemon, Wild Orange, Lime, Bergamot, Kumquat, Grapefruit a pod.), nesmiete sa minimálne po dobu 12 hodín vystavovať UV žiareniu na priamom slnku. V opačnom prípade sa môžu prejaviť zmeny pigmentu (škvrny, fľaky na pokožke) kvôli fotosenzitivite.
Zvyšovanie a zoslabovanie účinnosti
Esenciálne oleje sú hydrofóbne, a teda nerozpustné vo vode. Aplikáciou vody na miesto, kde bol použitý esenciálny olej, jeho účinok zosilňujeme. A naopak, pri silnom účinku esenciálneho oleja a obrannej reakcii tela máme možnosť účinok zoslabiť použitím podkladového oleja.
Ak teda esenciálny olej náhodne príde do kontaktu s vnútornými sliznicami tela, resp. očami, ušami, nosom, použime ihneď na zoslabenie účinkov akúkoľvek olejovú či tukovú bázu (maslo, rastlinný olej, kokosový olej a pod.).
